1. VICEMISTR – Bridleless
2. VICEMISTR – MT 15+ sedlo,
za rok 2022
> Rozhovor:
Jak jste se k MT dostaly?
Na koni jezdím od svých dvanácti let. Nejdřív parkury, později western. V roce 1999 jsem si koupila svého prvního koně, klisnu ČT Impala, kterou všichni znali jako Bessy. Tehdy jsem se rozhodla, že budu jezdit jen rekreačně a na to se mi ten western líbil víc. No ale jen u rekreačního ježdění jsem dlouho nevydržela a zkusila první hobby JUJU závody a udělala si licenci WRC. A u závodění pod hlavičkou WRC jsem s drobnými přestávkami zůstala. Dodnes kombinuji poznatky z klasického ježdění, westernu, přirozené komunikace a cokoliv co mě zaujme. Jsem instruktor jezdectví ČJF a rozhodčí WRC ČR. Koně mám tři. Křížence QH a amerického klusáka valacha Jane’s Yogi Jess (17 let), plemenného hřebce QH Siderit Sparkle Cody (6 let) a QH klisnu Gold Myne Sharon – Kačenka (16 let).
K Mountain Trailu mě přivedly Míša Zachová, kterou znám již od svých westernových začátků, Maruška Čiplová, ale hlavně Verča Wágnerová, se kterou jsme se seznámily na kurzu a rok nedala pokoj, dokud jsem se nepřijela aspoň podívat na závody do Nové Říše 🙂 A v roce 2021 už jsem jela i s koněm. Yogi si některé překážky vyzkoušel v rámci ukázek v Brně na výstavišti, ale v parku byl poprvé až v pátek před závody. Tenkrát jsme se překvapivě i celkem dobře umístili.
Něco o koni
Jane´s Yogi Jess je sedmnáctiletý valach, se kterým od jeho čtyř let startuji na soutěžích WRC v širokém spektru disciplín až po úroveň Mistrovství ČR. V roce 2021 vyhrál třídu Superhorse open, dále je za svou kariéru několikanásobný Vicemistr a druhý Vicemistr ve třídách Horsemanship amater, Hunter under saddle open, Trail Open, Western pleasure junior, Showmanship at halter open. Startuje i v tzv. ranch disciplínách. Několik jezdcu si na něm složilo zkoušku pro získání licence WRC a jako učitel nyní startuje i ve třídách mládeže. Je to skvělý parťák na vandry, Huberty a účastní se doprovodných programů na výstavách AnimalTech v Brně.
Co vás na MT baví?
Baví mě ta různorodost překážek. Na každých závodech se naučíme něco nového. Navíc jsou tyhle dovednosti upotřebitelné i při běžných vyjížďkách a vandrech. Buduje se větší souhra a důvěra s koněm. A také mě baví ta spolupráce a fajn atmosféra na závodech. Toho si musíme obzvlášť vážit, protože to v dnešní době není v jiných sportovních organizacích samozřejmé.
Letošní MČR bylo vaše první/kolikáté?
V roce 2021, když jsem jela na zkoušku své první závody v Nové Říši jsem v září zjistila, že mám splněnou kvalifikaci na mistrovství ČR. No a nějak to vyšlo, takže jsme s Yogim loni získali titul Vicemistr sedlo 15+. Letošní mistrovství bylo jiné v tom, že s Yogim se mnou střídavě startovala i Karolína Holá ve třídách mládeže. A bohužel jsme neměly moc možností spolu trénovat. Ale i tak se to podařilo a víc než ze svých umístění mám radost z úspěchů Yogiho s Kájou.
Co bylo nejtěžší?
Pro mě jsou to třídy na ruce, kde mám velké mezery ve výcviku 🙂 A pak třída Bridless, protože i když je Yogi už sedmnáctiletý a ve většině případů velmi spolehlivý, tak sem tam má nějaký výborný nápad někam vyrazit kosmickou rychlostí. A pak je mu celkem jedno, co má na hlavě a kdo na něm zrovna sedí.
Kde, kdy, jak, s kým trénujete?
Momentálně většinou trénuji sama doma. Letos spíš netrénuji než trénuji, protože se ještě musím věnovat svému mladému hřebci. Základy MT překážek a pravidel mě naučila Verča Wágnerová a Míša Zachová. Překážky vlastně jinak trénuji jen na závodech. A s Karolínkou vzhledem k vzdálenosti našich bydlišť byl ten trénink hodně omezený. Ale Kája má v Mountain Trailu větší zkušenosti než já, a kvalitní trénink v Jezdecké škole mládeže v Moravském Krumlově u Míši Zachové, takže šlo hlavně o sladění na stejnou vlnu s Yogim přímo na závodech. A to se myslím povedlo.