Spolek Czech Mountain Trail

Organizace (zapsaný spolek), která vznikla v lednu roku 2020 pro všechny, kteří chtějí zkusit se svým koněm něco jiného či nového nebo posunout svou dosavadní úroveň zase o něco dál…

Pro všechny znamená opravdu pro všechny… ať už jste vyznavači vyjížděk či vandrů, či se teprve na svůj první výlet do terénu připravujete, nebo dáváte přednost parkuru, reiningu, drezuře či jiným druhům jezdectví … bez rozdílu stylů, plemen, věku a velikosti koní, oslů, mezků a mul… pro nadšence jezdecké i ty, kteří rádi pracují se svými čtyřnohými parťáky ze země… ať už jste začátečníci děti či dospělí a je vám milejší pomalé tempo nebo patříte mezi pokročilé a cítíte se se svým koněm jistí i i v rychlejších chodech.

Pro výcvik a soutěže jsou k dispozici parky, kde se pořádají kurzy a soutěže, najdete zde na relativně malém prostoru koncentraci všech možných překážek přírodního charakteru a terénů. Tréninková místa pak nabízí především přípravné kurzy na základních překážkách, které vám následný výcvik v parku usnadní. Nechceme nazývat celoplošně překážky extrémními, ale jednoduše terénními. Každý park má samozřejmě i překážky a terény extrémní, určené pro pokročilé dvojice. V základu se ale dá výcvik provádět i pro začátečníky na většině překážek. Důrazně doporučujeme alespoň první trénink v parku absolvovat pod zkušeným dohledem!

Sdružujeme parky především přírodního charakteru, nabízíme výcvikový a vzdělávací program pro každého, kdo chce vzájemný vztah s koněm posunout dál. Smyslem výcviku je dát koni svobodu a podmínky pro samostatné rozhodování. Při výcviku na překážkách je v začátcích nezbytným faktorem výcvik ze země (proces adaptace). Aby byly přirozené smysly a reflexy koně (tedy uteču, když můžu) člověkem co nejméně ovlivňované, je kůň na překážku vyslaný či navedený na dlouhém vodítku vodičem stojícím či pohybujícím se mimo překážku. Kůň se postupně učí dávat samostatně pozor na nezvyklý terén pod nohama, přitom snižuje hlavu, začíná překážku kontrolovat (očuchávání, hrabání, odžvýknutí) a hledá ideální cestu k překonání. Tato adaptace pak koni usnadní se lépe vyrovnat s překážkami s jezdcem v sedle.

(c) Czech Mountain Trail, z.s.  2022

Tvorba webových stránek – PAGRAFO