Jak už název napovídá, jde o jezdecké odvětví blízké přírodě, jehož cílem je najít cestu – cestu důvěry, odvahy a vzájemného porozumění mezi člověkem a koněm. Získat pocit jistoty a bezpečnosti, že se mnou můj kůň překoná v klidu a s rozvahou všechny nástrahy, které nás na společné cestě mohou potkat. Určitě každý jezdec zažil v terénu situace, kdy musel překonat strže, potoky, úzké soutěsky, kdy často musel řešit cestu v lese uzavřenou po nedávné vichřici polomy nebo následky těžby s vyjetými kolejemi od těžké techniky. A co třeba kameny uvolněné zubem času ze skály nebo potřeba přejít po lávce z jednoho břehu na druhý, či dostat se ze slepé uličky, kde se obrátit není možné? A tak bychom mohli pokračovat dál. Často nemusíme chodit ze stáje daleko – stačí, když naprší a snad každý koňák aspoň jednou vyzkoušel přejít louži s koněm rovně…
Kůň je útěkové zvíře a upřednostňuje podezřelé či složité věci obejít či od nich odejít rychlostí odpovídající velikosti problému. Pokud je jezdcem důrazně naváděn překážku překonat, snadno může podlehnout panice, zkratovému jednání a ve snaze vyhovět pak ohrozit zdraví svoje i jezdce. Mountain Trail je systém výcviku, který postupnými kroky naučí koně (zjednodušeně řečeno) používat vlastní hlavu. Aby hledal sám ideální řešení, jak obtížné situace vyřešit bezpečně.
Mountain Trail vs. Extreme Trail – v čem je rozdíl?
Odpověď je potřeba hledat několik let zpátky v USA (z dostupných zdrojů kolem roku 2009). Za všechno může v tom dobrém slova smyslu Mark Bolender, několikanásobný šampion USA v Extreme Trailu (z dnešního pohledu Mountain Trailu). Přivezl Extreme Trail s jeho původním názvem do Evropy – v roce 2011 byla v Německu založena první evropská asociace Extreme Trailu (EETA) a postupně se začal Extreme Trail rozšiřovat do dalších zemí včetně České republiky. A protože je Amerika rájem kovbojů, začaly tam vznikat další extrémní soutěže především na halách s překážkami převážně rančerského charakteru zaměřené na rychlost. Aby se oddělily a rozlišily tyto dva směry, založil Mark Bolender organizaci s názvem Mountain Trail (IMTCA), ale jeho původní mise v Evropě už byla v té době zakořeněná jako Extreme Trail. Mezitím se do Evropy dostala i rychlostní „Extrémní kovbojská asociace“ (EXCA) a zmatek byl dokonán… Proto jsme zvážili záludnosti výkladu a pro lepší upřesnění zvolili naší filozofii bližší název Mountain Trail, kde lze uplatnit podle úrovně výcviku jak pomalé tempo, tak úseky v klusu či cvalu u těch pokročilých.